Jak stworzyć pro skejta w Polsce

Najbardziej hardcorowi i rozpoznawalni w Polsce skaterzy otworzyli szkółki deskorolki lub zostali trenerami.  Jak do tego doszło? Gdzie znaleźć równowagę pomiędzy zarabianiem kasy a przekazywaniem pasji?
Deskorolka zawsze była wolna. Ptaki latające w przestrzeni bez granic. Fale betonu i  bunt względem zastanej rzeczywistości. Anarchia, prędkość i wykorzystywanie ulic, murków do niecnej destrukcji wbrew zastanemu porządkowi.

Trzydzieści lat później, na Olimpiadzie Tokio 2020,  zobaczymy deskorolkę jako pełnoprawny sport, z profesjonalnymi trenerami pamiętającymi czasy nieskazitelnej wolności. W podejściu do jazdy na desce wiele obecnie się zmieniło. Rodzice traktują fascynację swoich dzieci nie jako bunt, a raczej jako typową aktywność fizyczną, „budowanie charkteru”, a niektórzy nawet jako drogę do kariery. Regułki, treningi, progres. Dzieciaki chcą robić triki które oglądają codziennie godzinami na swoich telefonach. Osobom jeżdżącym może się to nie podobać, ale czy można im tego zabronić?

Należy wskazać drogę. Pomiędzy meandrami czysto fizycznych akrobacji, rozciągania, fizjoterapeutów, pokazać jak powstawało to wszystko.Na trenerach, instruktorach ciąży odpowiedzialność przekazywania takiej wiedzy. Skąd się wzięło ollie, kickflip, pierwszy bowl, uretan, Hawk, Hosoi, Cardiel, Mullen i inni. Niezbadany świat grafik deskorolkowych i filmów skejtowych niczym lektury obowiązkowe. Po tym można poznać dobrego instruktora, trenera a może po prostu nauczyciela.

Wraz ze wzrostem popularności jazdy na desce coraz więcej osób, czy firm nie związanych ze skateboardingiem będzie chciało łatwo zarobić, zresztą nie dzieje się to już pierwszy raz w historii. Niech przekazujących wiedzę cechuje świadomość i dojrzałość. Prócz zgrabnych akrobatów, atletów i cyrkowców stwórzmy świadomych skaterów.
Taki tam apel. Idź na deskę już.
Dabov
Foty:
Andrew Allen, Ave 5-0 fakie z Proppelera, Fot. Acosta dzięki uprzejmości Vans
Reszta: Super Skate Szkółka Piotra Dabov wyjazd do Ave Parku, listopad 2019

Leave a Reply

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress