LEGENDARNE MIEJSCE POTRZEBUJE TWOJEGO WSPARCIA

Skatepark Kalifornia. Nikt dokładnie nie pamięta kto pierwszy raz użył takiego zwrotu. Powstały w 1996 roku z prawdziwych rozmiarów betonowym halfpipem, minirampą, quarterami i funboxem, na swój czas był rewolucyjnym miejscem rozwoju polskiego skateboardingu. Ma szansę odrodzić się na nowo!

Na zdjęciu głównym: Chris Haslam, podczas kręcenia materiału dla Thrashermag. 2012 Bones Tour,fot. Michał Marcinkowski

Ś.P. Igor Kowalewski, 50-50grind,  1998 rok,  fot. Janek Gazicki

To właśnie tam pod koniec lat dziewięćdziesiątych powstała bardzo silna scena skate, dająca zalążek łódzkim firmom takim jak Nervous, Pogo, Flame a potem Rush.  Niezapomniane historie „pospolitego ruszenia” w prawie każde popołudnie aby tam pojeździć.

Rafał Lejman, noseblunt fot. Bartek Jester 2003

Mimo asfaltowej nawierzchni, która była tak miękka w ciepłe dni kółka dosłownie zatapiały się w niej, kilkanaście lat temu tamto miejsce wychowało wielu znanych polskich skaterów.

Teodor Frontside grab 2002 / fot. archiwum

Z upływem czasu, za sprawą kasy wykładanej ze zbiórek wśród skaterów, udało się wybudować minirampę, funbox, i kilka innych przeszkód.  Bywały dni kiedy można było spotkać po kilkadziesiąt osób jeżdżących. Znakomita część pierwszych, historycznych łódzkich skatevideo, takich jak „Wesoło” czy „Prospekt”, była kręcona właśnie w Kalifornii!

2003 Tomek Frant ollie to fakie. Fot. Archiwum.

Niestety z racji powstawania nowych parków,  braku renowacji drewnianych przeszkód miejsce zaczęło podupadać. Przez brak zaangażowania, a właściwie świadomości urzędników pod koniec funkcjonowania  skatepark wyglądał jak melina. Ostatnim strzałem przed upadkiem była wizyta najlepszych skaterów na świecie, w roku 2012, a to przede wszystkim za sprawą ogromnej ponad 3 metrowej rampy, która bardzo przypadła do gustu amerykanom, i materiał stamtąd można było obejrzeć w kultowym Thrasher  Magazine.

Polacy również dołożyli do pieca, Marcin „Baca” Duch miał swoją życiówkę z cab blunt 180 out, albo jakąś inną dziką wariacją w jego stylu. Fot. Michał Marcinkowski 2012

 

Jeśli kiedykolwiek byłeś, jeździłeś na tym parku, jest szansa odbudować to legendarne miejsce głosując z budżetu obywatelskiego!

Głosuj na numer L0091 (kategoria: Tereny Zielone i ochrona środowiska) klikając TUTAJ

Opis przedsięwzięcia więcej informacji  po kliknięciu w obrazek:

 

 

 

Piotr Dabov

 

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress