DOKTORAT 7 GRZECHÓW GŁÓWNYCH

Od prawie 30 lat związany z deskorolką. Poznajcie Jakuba Stępnia, znanego jako Hakobo, który właśnie obronił doktorat z grafik deskorolkowych. Na zdjęciu: Kuba / 1992 / Skateparty, Łódź

Pamiętam Kubę z wczesnych dziewięćdziesiątych. Małe kółeczka, wymienianie się butami, imprezy, spotkania na deskę. Nikt wtedy specjalnie nie zwracał uwagi na fakt uwieczniania tego co się działo.  Kilkadziesiąt zdjęć z tamtych czasów jest teraz na wagę  złota, albo co najmniej na materiał do albumu o historii polskiej deskorolki.
Kuba miał początkowo ksywkę „Plastyk”. Akademia Sztuk Pięknych, oryginalna osobowość przez szereg lat doprowadziły go na wyżyny polskiego dizajnu. Poprzez projektowanie dla ogromnych komercyjnych klientów jak „Wyborowa”, wystawy twórczości na całym świecie. Nie zapomniał jednak o swoich deskorolkowych korzeniach. Ogromny sukces Pogo na początku lat 2000,  można w dużej mierze zawdzięczać jego pomysłom, również logo naszego szmatławca Dizastermag, który w wersji papierowej składa do dzisiaj.
Kuba w tym roku obronił pracę doktorską, na wystawie prócz desek, możemy zobaczyć plakaty, czapki, odwołujące się do „Siedmiu Grzechów Głównych”.
Poniżej koncepcja pracy doktorskiej Jakub Stępień©2017
„Kompleksowe opracowanie graficzne produktów sportowych. Kolekcja siedmiu deskorolek wraz z wszelkimi niezbędnymi drukami reklamowymi”
Moją pracę doktorską chciałbym poświęcić dziedzinie projektowania graficznego, związanego ze sportem ekstremalnym, jakim jest jazda na deskorolce. Deskorolka pojawiła się w Kalifornii w latach 50. XX wieku, kiedy to entuzjaści surfingu doczepili do desek kółka, żeby móc szlifować technikę surfowania na suchym podłożu. Po upadku komunizmu, na początku lat 90-tych, deskorolka stała się również popularną dyscypliną sportów ulicznych w Polsce. Język polski jako jeden z niewielu na świecie słowem DESKOROLKA określa przedmiot jakim jest deska z przyczepionymi kółkami (z j. ang. skateboard). W 2020 roku na olimpiadzie w Tokio, jazda na deskorolce ma stać się nowym sportem olimpijskim. Deskorolki najczęściej są pokryte warstwą grafiki od spodniej strony. Specjalnie zaprojektowane kompozycje związane są z wybranym tematem, środowiskiem subkulturowym asfaltowych surferów. Oprawa graficzna stanowi nieodzowną część tego kultowego sprzętu sportowego.
Moje opracowanie, to próba zdefiniowania na nowo projektowania graficznego związanego ze środowiskiem deskorolkowym, przygotowanym w siedmiu odsłonach. Jest to również próba zebrania symboliki subkulturowej zawartej w szerokim pojęciu „Skateboarding” w siedmiu porządkach. Wierzę, że odmiana typografii, ilustracji i wszelkich graficznych środków przez siedem przypadków przyniesie spotęgowany efekt wizualny, a prace graficzne poświęcone tej tematyce, staną się przyczynkiem do wnikliwej analizy mojej kolekcji deskorolek.
 Tekst: Dabov / Fot: Stępień archiwa

Dodaj komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress